Rowing Canada Aviron Annual Awards

213
istock canadian flag

Jackie Skender

Rowing Canada Aviron (RCA) recently recognized the best in rowing at its annual awards dinner, held this past weekend in Toronto, ON.

This year’s event at Ontario Place drew the largest crowd ever. “The award’s banquet just keeps getting better and better,” said Rowing Canada Aviron President Dr. Michael Murphy. “We are clearly thrilled by the excellence, breadth and depth of the Canadian rowing family.”

Below is a list of those recognized for their accomplishments and service to rowing.

RECOGNITION OF NATIONAL CHAMPIONS/RECONNAISSANCE DES CHAMPIONS NATIONAUX

Juniors

Women’s single/Skiff femme – Stephanie Marchand, QC

Men’s single/Skiff homme – Graham Obee, BC

Lightweight Men’s single/Skiff homme poids léger – James Myers, ON

Men’s pair/Deux de pointe sans barreur home – Lance Brazeau & Christopher Marshall, ON

Under 23/Moins de 23 ans

Women’s single/Skiff femme – Carling Zeeman, ON

Lightweight Women’s single/Skiff femme poids léger – Patricia Obee, BC

Men’s single/Skiff homme – Adam Rabalski, ON

Lightweight Men’s single/Skiff homme poids léger – Dylan Harris, ON

Women’s pair/ Deux de pointe sans barreur femme – Kate Goodfellow & Jen Martins, ON

Men’s pair/Deux de pointe sans barreur homme – Keegan Drummond, NB, & Matthew Wortley, ON

Lightweight men’s pair/Deux de pointe sans barreur homme poids léger – Marc Addison (BC) & Graham Schenck, ON

Seniors

Women’s single/Skiff femme – Kerry Shaffer, ON

Lightweight Women’s single/Skiff femme poids léger – Patricia Obee, BC

Men’s single/Skiff homme – Mike Wilkinson, MB

Lightweight Men’s single/Skiff homme poids léger – Morgan Jarvis, ON

Women’s pair/Deux de pointe sans barreur femme – Darcy Marquardt, BC, & Andréanne Morin, QC

Men’s pair/Deux de pointe sans barreur homme – Dave Calder & Scott Frandsen, BC

Lightweight men’s pair/Deux de pointe sans barreur homme poids – Eric Woelfl, (ON) & Derek Vinge, BC

RECOGNITION OF INTERNATIONAL MEDAL WINNERS RECONNAISSANCE DES GAGNANTS DE MÉDAILLES INTERNATIONALES

2011 Pan American Games/Les Jeux panaméricains

Silver medal/Medaille d’argent – Men’s four/Quatre de pointe homme – Spencer Crowley; Blake Parsons; David Wakulich; Kai Langerfeld

Silver medal/Medaille d’argent – Men’s eight/Huit de point homme – Steven Van Knotsenburg, Peter McClelland; Spencer Crowley; Blake Parsons ; David Wakulich, Kai Langerfeld,; Benjamin de Wit ; Joshua Morris; Mark Laidlaw

Silver medal/Medaille d’argent – Women’s quad/quatre de couple – Audra Vair, Ontario; Elizabeth McCord, Melanie Kok, Isolda Penney,

Bronze medal/Medaille de bronze – Women’s pair /Deux de pointe sans barreur femme – Sandra Kisil, Sarah Bonikowsky

Bronze medal/Medaille de bronze – Women’s double/Deux de couple – Elizabeth McCord; Audra Vair

Bronze medal/Medaille de bronze – Men’s pair/Deux de point sans barreur homme – Steven Van Knotsenburg; Peter McClelland

Bronze medal/Medaille de bronze – Women’s single/Skiff femme – Isolda Penney,

Bronze medal/Medaille de bronze – Lightweight Men’s double/Deux de couple poids léger homme – Terry McKall; Travis King

Coaches/Entraîneurs – Michelle Darvill, Paul Hawksworth, Chuck McDiarmid

LONG SERVICE RECOGNITION/ RECONNAISSANCE DE LONG SERVICE

15 years/ans

Jack Bennett – Edmonton Rowing Club

Bob Crawford – Canadian Henley Rowing Corp.

Tim Dumont – St. Catharines Rowing Club

Michelle Fisher – St. Catharines Rowing Club

Louise Hastings – St. Catharines Rowing Club

25 years/ans

Linda Huebscher – Edmonton Rowing Club and Leduc Boat Club

Michelle Kerr – St. Catharines Rowing Club

Janet Lancaster – St. Catharines Rowing Club

Carl McCullough – St. Catharines Rowing Club

Denis O’Flaherty – St. Catharines Rowing Club

Bryan Perry – Canadian Henley Rowing Corp Board Member; Henley Commission

35 years/ans

Moe Dumont – St. Catharines Rowing Club

Carole Price – Canadian Henley Rowing Corp and Henley Commission

Ken McKague – Canadian Henley Rowing Corp

45 years/ans

Wes Kuran – Ottawa Rowing Club

50 years/ans

Wayne van Osterhout – Victoria City Rowing Club

RECOGNITION OF THOSE RETIRING / RECONNAISSANCE DES MEMBRES QUI PRENNENT LEUR RETRAITE CETTE ANNÉE

Board members/Membres de conseil d’administration

Peter Brook

Lynda Dundas

Andrew Lamont

CLUB LEVEL AWARDS/ RÉCOMPENSES AU NIVEAU DES CLUBS

Bobby Pearce award – Prix Bobby Pearce

Junior Female Sculler of the Year – Rameuse en couple junior de l’année

Kayla Wakulich – South Niagara Rowing Club

Jack Guest award – Prix Jack Guest

Junior Male Sculler of the Year – Rameur en couple junior de l’année

James Myers – St. Catharines Rowing Club

Female sculler of the year – Rameuse en couple de l’année

A joint award/une récompense commune

Katya Herman – Montreal Rowing Club and Carling Zeeman – Sudbury Rowing Club

Kiran van Rijn award – Prix Kiran van Rijn

Male sculler of the year – Rameur en couple de l’année

Nick Pratt – University of Western Ontario Rowing Club

Female sweep crew of the year – Équipage féminin de l’année en aviron de pointe

Leanne Fells, Alex Meiklejohn – University of Victoria Rowing Club

Male sweep crew of the year – Équipage masculin de l’année en aviron de pointe

Richard Herlinveaux, Eddie Vaughan – University of Victoria Rowing Club

Male coach of the year – Entraîneur masculin de l’année

Scott Feddery – University of Victoria Rowing Club

Hanlan Keller award – Prix Hanlan Keller

Patricia Obee – Victoria City Rowing Club

Tony Zasada award – Prix Tony Zasada

Nia Perron – Winnipeg Rowing Club

Female adaptive athlete of the year – Athlète féminin de l’année à l’aviron adapté

Vicky Nolan – Argonaut and Bayside Rowing Clubs and Meghan Montgomery – Winnipeg Rowing Club/Victoria City Rowing Club

Male adaptive athlete of the year – Athlète masculin de l’année à l’aviron adapté

Tony Theriault – Nanaimo Rowing Club and David Blair – Ottawa Rowing Club

Adaptive coach of the year – Entraîneur de l’année à l’aviron adapté

Jane Jarvis – St. Catharines Rowing Club

Coaching Recognition Award

Howie Campbell – University of Victoria Rowing Club

PETRO-CANADA EXCELLENCE AWARDS/PRIX D’EXCELLENCE PETRO-CANADA AUX ENTRAîNEURS:

Jeff Dunbrack

Al Morrow

Terry Paul

Mike Spracklen

LEVEL 3 & 4 COACHES

Level 3:

Tara Barnett

Alan Oldham

Ben Rutledge

Kate Gorsline

Aalbert Von Schothorst

Barney Williams

Jeff Dunbrack

Ryan Slate

Level 4:

Allison Dobb

RCA INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD / RÉCOMPENSE D’ACCOMPLISSEMENT INTERNATIONAL

2011 FISA World Rowing Under 23 Championships/Championnats mondiaux d’aviron des moins de 23 ans de F.I.S.A. en 2011

Bronze medal/Medaille de bronze – Lightweight Women’s Single/Skiff femme poids léger:

Patricia Obee – Victoria City Rowing Club

Coach/Entraîneur: Michelle Darvill

Gold medal/Médaille d’or – Women’s Under 23 Eight/Huit de pointe femme de moins de 23 ans:

Sarah Black – Ottawa RC/University of Western Ontario

Lauren Wilkinson – Burnaby Lake RC/Princeton

Kate Goodfellow – Ottawa RC/University of Ottawa

Laura Cowal – St. Catharines RC/Michigan State University

Susanne Grainger – London RC/University of Virginia

Christine Roper – Western RC/University of Virginia

Jen Martins – Don RC/University of Western Ontario

Lisa Roman – University of the Fraser Valley /Washington State University

Coxswain/barreur Ellen Fawcett – St. Catharines RC/University of Louisville

Coach/Entraîneur: Michelle Darvill

2011 FISA World Rowing Senior Championships/Championnats mondiaux seniors d’aviron de F.I.S.A. en 2011

Silver medal/Médaille d’argent – Mixed Coxed Four Legs, Trunk, Arms/Quatre de pointe mixte jambes, tronc et bras

Meghan Montgomery – Winnipeg RC/Victoria City RC

Victoria Nolan – Argonaut RC/Bayside RC

David Blair – Ottawa RC

Tony Theriault – Nanaimo RC

Coxswain/barreur Laura Comeau – Ridley Graduate Boat Club

Coach/Entraîneur: Jeff Dunbrack

Silver medal/Médaille d’argent – Lightweight Women’s Double/Deux de couple poids léger

Patricia Obee – Victoria City Rowing Club

Lindsay Jennerich – University of Victoria RC

Coach/Entraîneur: Al Morrow

Silver medal/Médaille d’argent – Women’s Eight/Huit de pointe femme

Andréanne Morin – Montreal Rowing Club

Darcy Marquardt – University of Victoria

Ashley Brzozowicz – Western RC

Krista Guloien – Western RC

Rachelle Viinberg – Hanlan Boat Club

Natalie Mastracci – St. Catharines RC

Cristy Nurse – Ottawa Rowing Club

Janine Hanson – Winnipeg Rowing Club

Coxswain/barreur Lesley Thompson-Willie – London RC

Coach/Entraîneur: John Keogh

Bronze medal/Médaille de bronze – Men’s Eight/Huit de pointe homme

Will Crothers – Kingston Rowing Club

Rob Gibson – Kingston Rowing Club

Andrew Byrnes –St. Catharines RC

Malcolm Howard – Brentwood College RC

Conlin McCabe – Brockville RC

Jeremiah Brown – Victoria City RC/Peterborough RC

Doug Csima – Leander Boat Club RC

Gabe Bergen – University of Victoria

Coxswain/barreur – Brian Price – Quinte Rowing Club

Coach: Mike Spracklen

Bronze medal/médaille de bronze – Men’s Coxed Pair/Deux de pointe avec barreur –Kevin Light – Victoria City Rowing Club

Steven Van Knotsenburg – Ridley Graduate Boat Club

Coxswain/barreur Brian Price – Quinte Rowing Club

Coach/Entraîneur: Mike Spracklen

PRESENTATION OF FISA WORLD CHAMPIONSHIP COACH MEDALS

Medals presented to :

Mike Spracklen

Al Morrow

Jeff Dunbrack

John Keogh

RCA NATIONAL LEVEL AWARDS/RÉCOMPENSES AU NIVEAU NATIONAL

Umpires award – Prix des arbitres

Wayne van Osterhout

The John Anderson Corporate award

Jennifer and David Walker

Investors Group Volunteer Administrator Award – Prix national d’administration bénévole du sport

Bryan Perry – Canadian Henley Rowing Corp. Board Member; Henley Commission

Centennial Medal

Awarded to those with more than 5,000 points under our Awards policy or who win a gold medal at the World Championships or Olympic Games.

Gold medal winners at the 2011 FISA U23 World Rowing Championships; the U23W8+

Sarah Black – Ottawa RC/University of Western Ontario

Lauren Wilkinson – Burnaby Lake RC/Princeton

Kate Goodfellow – Ottawa RC/University of Ottawa

Laura Cowal – St. Catharines RC/Michigan State University

Susanne Grainger – London RC/University of Virginia

Christine Roper – Western RC/University of Virginia

Jen Martins – Don RC/University of Western Ontario

Lisa Roman – University of the Fraser Valley /Washington State University

Ellen Fawcett – St. Catharines RC/University of Louisville

Coach: Michelle Darvill

Athletes with 5,000 or more points

Patricia Obee – University of Victoria RC

Natalie Mastracci – St. Catharines RC

Cristy Nurse – Ottawa RC

Doug Csima – Leander BC

Rob Gibson – Kingston RC

Steve van Knotsenburg – Ridley Graduate BC

Conlin McCabe – Brockville RC

Award of Merit- Prix du mérite

Andréanne Morin – Montreal RC

Ashley Brzozowicz – Western RC

Rachelle Viinberg – Hanlan BC

Gabe Bergen – University of Victoria RC

The President’s Award – Le prix du Président

Andrew Lamont, Manitoba

The recipient of this award is selected by the president of RCA, Dr. Michael F. Murphy, for outstanding service to the sport of rowing over a number of years. It was presented to Andrew Lamont of the Winnipeg Rowing Club, for his long-time involvement with RCA as past president of the Manitoba Rowing Association, and also for his achievements as a competitive athlete and advocate of rowing.

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!