CIS cross country roundup

82

Photo credit Brenda Chisholm, StFXAthletics

StFX X-Men andX-Women sweep AUS cross country titles

Source: AUS Communications

HALIFAX, N.S. – The StFX X-Men and X-Women capped a successfulAUS cross country season as they claimed both the men`s and women’steam banners, while StFX`s Connor McGuire and UNB`s Frida Aspnaeswon the individual gold medals, Saturday afternoon at the 2012Subway AUS cross country championship hosted by DalhousieUniversity.

It marked the fifth AUS banner in the past seven years for thedefending champion X-Men, while the X-Women claimed their sixth AUStitle in the last eight years.

Full Results:

Men:
http://www.atlanticuniversitysport.com/mens/crosscountry/2012_AUS_Championship_M.pdf

Women:
http://www.atlanticuniversitysport.com/womens/crosscountry/2012_AUS_Championship_W.pdf

In the men`s 10-kilometre event, the X-Men placed six runners inthe top 10 to finish with 24 points in the team standings. McGuire,who hails from Summerside, P.E.I., crossed the finish line in32:22, two seconds ahead of the Dalhousie`s Matt McNeil (32:24).Scott Donald, also from StFX, rounded out the podium with a time of32:51.

Dalhousie was second in the men`s team standings with 61 pointsand Memorial third with 94.

StFX swept the AUS men`s major awards as McGuire was named theAUS cross country athlete of the year for the second consecutiveseason and also received the student-athlete community serviceaward.

Donald, a first-year runner from Ottawa, Ont., was named the AUSrookie of the year and StFX head coach Bernie Chisholm was selectedas the AUS men`s coach of the year.

In the women’s five-kilometre event, the X-Women placed fourrunners in the top 10 to finish with 37 points in the women`s teamstandings. Dalhousie was second with 45 points while the UNBVarsity Reds finished third with 60.

UNB`s Aspnaes, a native of Sweden, won the individual gold medalin a time of 17:56, eight seconds ahead of Dalhousie`s Holly VanGestel. Finishing third was Memorial University`s Caroline McIlroyin a time of 18:16.

Aspnaes, who won every AUS race she participated in this season,was also honoured as the 2012 AUS athlete of the year thisevening.

Dalhousie`s Vanessa Linton was named the AUS rookie of the year,St. Thomas Tommies runner Kyla Tanner received the student-athletecommunity service award and Bernie Chisholm swept the coach of theyear awards, taking home the women`s honour as well.

“I am extremely proud of both the men’s and women’s teams,” saidStFX University head coach Bernie Chisholm. “The women dug deep andturned out an outstanding performance for the championship win andour men’s team ran a tremendous race, running in a pack stayingstrong through to the finish.”

The 2012 CIS cross country championship takes place Saturday,November 10th at Western University in London, Ont.

2012 AUS major award recipients:

Women:

AUS Athlete of the Year: UNB – Frida Aspnaes
AUS Rookie of the Year: Dalhousie – Vanessa Linton
AUS Coach of the Year: StFX – Bernie Chisholm
AUS Student-Athlete Community Service Award: St. Thomas – KylaTanner

Men:

AUS Athlete of the Year: StFX – Connor McGuire
AUS Men’s Rookie of the Year: StFX – Scott Donald
AUS Men’s Coach of the Year: StFX – Bernie Chilsom
AUS Student-Athlete Community Service Award: StFX – ConnorMcGuire

2012 AUS cross country all-stars: (top sevenfinishers):

WOMEN
UNB – Frida Aspnaes
Dalhousie – Holly Van Gestel
Memorial – Caroline McIlroy
StFX – Melissa Hardy
StFX – Natalie Kannenberg
StFX – Lynette Manuel
Dalhousie – Ellen Chappell

MEN
StFX – Connor McGuire
Dalhousie – Matt McNeil
StFX – Scott Donald
Moncton – Jeremie Pellerin
StFX – Lee Wesselius
StFX – Dennis Kayumba
Memorial – Graham MacDonald

Gryphons sweepOUA cross country banners

Source: York Sports Info

TORONTO – The University of Guelph Gryphons swept the OntarioUniversity Athletics (OUA) men’s and women’s cross country titlesat Kingbridge Centre in King City, Ont., on Saturday morning (Oct.27).

Women’scomplete results

Men’scomplete results

Both teams continued their dominance within the OUA, as thewomen won their ninth straight banner and the men their eighth.

Conditions were cold and wet at Kingbridge Centre as a steadyrain fell throughout the morning, making the technically difficultcourse also slick and muddy.

In the women’s 5km race, which went off first, Guelph’sGenevieve Lalonde opened up a big lead early on and stayed out infront throughout the entirety of the race, crossing the finish linein a time of 17:45.96 to earn the OUA MVP award, presented bySuunto, as well as the gold medal. Coming in nearly 14 secondsbehind her was McMaster’s Victoria Coates, who took the silver in atime of 17:59.57, while Guelph’s Madeline Yungblut won the bronzemedal in a time of 18:04.51. Yungblut also earned the OUA rookie ofthe year award as the first rookie to cross the finish line.

The Gryphons swept the podium in the men’s 10km race, with RossProudfoot taking the gold medal in a time of 32:06.17, YvesSikubwabo winning the silver in a time of 32:22.74 and Andrew Nixonclaiming bronze with a time of 32:23.16. Proudfoot was named theOUA’s MVP for winning the singles championship, and Sikubwabo wasthe recipient of the OUA rookie of the year award.

The top runners from the OUA championships will next head toLondon, Ont., for the CIS championships, which will be hosted bythe Western University Mustangs at Thames Valley Golf Course onSaturday, Nov. 10. Full results attached below.

OUA MAJORAWARDS

Women’s MVP, presented by Suunto
Genevieve Lalonde (Guelph)

Women’s Community Service Award
Nadine Frost (Guelph)

Women’s Coach of the Year
Dave Scott-Thomas (Guelph)

Men’s MVP, presented by Suunto
Ross Proudfoot (Guelph)

Men’s Community Service Award
Charly Allan (Waterloo)

Men’s Coach of the Year
Kip Sigsworth (Lakehead)

Women’s OUAAll-Stars

First Team
Genevieve Lalonde (Guelph) – OUA MVP, presented by Suunto
Victoria Coates (McMaster)
Madeline Yungblut (Guelph) – OUA Rookie of the Year
Andrea Seccafien (Guelph)
Carise Thompson (Guelph)
Julie-Anne Staelhi (Queen’s)
Maddy McDonald (McMaster)

Second Team
Joanna Brown (Guelph)
Nadine Frost (Guelph)
Jenn Corrick (Windsor)
Courtney Patterson (McMaster)
Amandra Truelove (Western)
Lydia Frost (Guelph)
Stephanie MacNeill (McMaster)

Men’s OUAAll-Stars

First Team
Ross Proudfoot (Guelph) – OUA MVP, presented by Suunto
Yves Sikubwabo (Guelph) – OUA Rookie of the Year
Andrew Nixon (Guelph)
Mathew Walters (Windsor)
Aaron Hendrikx (Guelph)
Dylan Brown (Lakehead)
Taylor Reid (McMaster)

Second Team
Jeremy Cooper (Windsor)
Lionel Sanders (McMaster)
Jeff Archer (Queen’s)
Kyle Grieve (Guelph)
Nick Falk (Windsor)
Tommy Lecours (Guelph)
Tyson Loney (Queen’s)

Women’s Final Team Standings
1. Guelph, 21 points
2. McMaster, 50
3. Western, 101
4. Windsor, 121
5. Toronto, 152
6. Queen’s, 161
7. Waterloo, 198
8. Lakehead, 213
9. Ottawa, 240
10. Laurentian, 283
11. York, 353
12. Brock, 365
13. Laurier, 368
14. Nipissing, 380
15. Trent, 417

Men’s Final Team Standings
1. Guelph, 22 points
2. Windsor, 63
3. Queen’s, 86
4. McMaster, 118
5. Lakehead, 147
6. Western, 149
7. Waterloo, 180
8. Toronto, 187
9. Laurier, 226
10. Brock, 339
11. York , 347
12. Ottawa, 351
13. Nipissing, 408
14. Trent, 458

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!