DAY 1 (of 2): Brock, Alberta battling for both men’s and women’s titles

81

Courtesy of Western University sportsinformation

LONDON, Ont. (CIS) – After the first day of action at the2013 CIS wrestling championships hosted by Western University, bothteam titles are very much up for grabs with two schools leading thepack on the women’s side, and three contenders leading theway on the men’s.

Championship website: http://english.cis-sic.ca/championships/wrest/index

The race for the women’s banner is shaping up as a battlebetween the last two national champions, the 2012 titlist BrockBadgers and 2011 champ Alberta Pandas.

The OUA champion Badgers have four athletes going for gold onSaturday, with two others set to compete for bronze. Gold medalfinalists for Brock include Jade Parsons (48kg), Dana Ford (51kg),Carlene Sluberski (55kg) and Rebecca Levitt (72kg), while Badgerswho will battle for third place include Natasha Chang (63kg) andMarissa Sorrel (67kg).

Parsons hopes to defend her CIS title at 48kg, while Chang was agold medallist at 59kg a year ago but moved up one weight divisionthis season.

The Pandas counter with three wrestlers competing for gold withthree others set to fight for bronze. Molly Bouchard (72kg),Sabrina Kelly (67kg) and Marlen Figueroa (63kg) will representAlberta in title matches, while Hayley Thomas (55kg), Natalie Brady(51kg) and Madison Beblow (82kg) hope for third-place finishes.

Other women’s teams with gold medal finalists includeCalgary (Holly Ellsworth-Clark – 82kg and Josee Tremblay– 48kg), Guelph (Kelsey Gsell – 82kg and Jade Papke– 51kg), Concordia (Linda Morais – 63kg), Regina (LisaMcKibben – 67kg), Saskatchewan (Koren Pitkethley –59kg), UNB (Samantha Stewart – 59kg) and Western (BrianneBarry – 55kg).

A full list of women’s match-ups for tomorrow is includedbelow.

On the men’s side, the team race is between Alberta,Western and Brock, all in contention for the banner.

Alberta leads the way with four gold medal opportunities onSaturday along with an additional chance for a bronze. Battling forthe gold for Alberta will be Dylan Williams (61kg), MichaelAsselstine (65kg), Jamie Yurick (82kg) and Jamie Hoffman (130kg),while Jason Wass (57kg) will go for bronze.

Just behind Alberta are the host Western Mustangs with threewrestlers who will be vying for gold while two more aim for bronze.Steven Takahashi (54kg), Ilya Abelev (72kg) and Josh Proctor (68kg)make up the Mustangs trio of gold medal competitors, with MattJagas (65kg) and Kevin Ens (90kg) vying for bronze.

The Brock Badgers also have three shots at a gold medal tomorrowalong with three chances to win bronze. Gold medal finalists forBrock include C.J. Hudson (65kg), Javon Balfour (68kg) and MatrixxFerreira (76kg), while Brian Cowan (54kg), Zack Falcioni ((57kg)and Tim Clement (61kg) compete for bronze.

While it looks as though the Concordia Stingers won’tthree-peat as CIS men’s champions, one of their wrestlers hasa chance to make CIS history on Saturday. Olympian David Tremblaywill battle Williams in the 61kg final with a chance to become onlythe fifth wrestler in history – and the third male – tofinish his career with the maximum of five individual goldmedals.

Teammate Jordan Steen will also compete for first placetomorrow, at 90kg.
Other men’s teams with gold medal finalists are: Saskatchewan(Dylan Bray – 57kg, Ryan Myrfield – 72kg, and LandonSquires – 90kg), Winnipeg (Jake Miller – 76kg andBriston Brenton – 82kg), Lakehead (Dustin Helwig –54kg), Guelph (John Fitzgerald – 130kg), and Regina (StevenSchneider – 57kg).

A full list of men’s match-ups for tomorrow follows.

DAY 2MATCH-UPS: WOMEN

48kg
Gold: Josee Tremblay (Calgary) vs. Jade Parsons (Brock)
Bronze: Jasmine Slinn (Regina) vs. Natasha Kramble(Saskatchewan)
5th: Nicole Mazara (McMaster) vs. Valerie Ouellette (Western)

51kg
Gold: Jade Papke (Guelph) vs. Diana Ford (Brock)
Bronze: Natalie Brady (Alberta) vs. Cara Nania (Calgary)
5th: Slike Svenkeson (Saskatchewan) vs. Alyssa Medeiros(Western)

55kg
Gold: Carlene Sluberski (Brock) vs. Brianne Barry (Western)
Bronze: Hayley Thomas (Alberta) vs. Hanna Franson(Saskatchewan)
5th: Emily Kessler (Winnipeg) vs. Emma Horner (Lakehead)
7th: Kim Au (UNB)

59kg
Gold: Samantha Stewart (UNB) vs. Koren Pitkethley(Saskatchewan)
Bronze: Jessie Seida (Calgary) vs. Nicole Roach (McMaster)
5th: Jamie Bergenstorm (Alberta) vs. Laurel Knowles (Lakehead)
7th: Andrea Wakelin (Western) vs. Noelle Laite (Memorial)

63kg
Gold: Marlen Figueroa (Alberta) vs. Linda Morais (Concordia)
Bronze: Natasha Chang (Brock) vs. Larrissa D’Alleva(Western)
5th: Hilary Goble (Calgary) vs. Jessica Brenton (Winnipeg)
7th: Breanne Coady (Memorial) vs. Jenny Pranger (Lakehead)

67kg
Gold: Lisa McKibben (Regina) vs. Sabrina Kelly (Alberta)
Bronze: Ocean Burns (Calgary) vs. Marissa Sorrel (Brock)
5th: Arlene Williams (Western) vs. Sara Cattani (Lakehead)
7th: Abby Nash (UNB)

72kg
Gold: Molly Bouchard (Alberta) vs. Rebecca Levitt (Brock)
Bronze: Taylor Follensbee (Saskatchewan) vs. Kristine Longeau(Regina)
5th: Kelsey Dayler (Lakehead) vs. Grace Bannerman (Toronto)
7th: Carla Chaytor (Memorial)

82kg
Gold: Holly Ellswoth-Clarke (Calgary) vs. Kelsey Gsell (Guelph)
Bronze: Madison Beblow (Alberta) vs. Jillian Durant (Regina)
5th: Olivia Dibacco (Brock) vs. Monica Varallo (Western)

DAY 2MATCH-UPS: MEN

54kg
Gold: Dustin Helwig (Lakehead) vs. Steven Takahashi (Western)
Bronze: Golden Musonza (Regina) vs. Brian Cowan (Brock)
5th: Shane Johnson (Saskatchewan) vs. Treveor Banks (Concordia)
7th: Jay Naicker (Alberta)

57kg
Gold: Steven Schneider (Regina) vs. Dylan Bray (Saskatchewan)
Bronze: Jason Wass (Alberta) vs. Zack Falcioni (Brock)
5th: Noel Tremblay (Concordia) vs. Amed Shamiya (McMaster)
7th: Navrit Wirach (Guelph) vs. Tyson Drake (Memorial)

61kg
Gold: Dylan Williams (Alberta) vs. David Tremblay (Concordia)
Bronze: Tim Clement (Brock) vs. Jason Buckle (McMaster)
5th: J.F. Godin (UNB) vs. Ethan Smith (Western)
7th: Theo Dow (Saskatchewan) vs. Sudeepta Aurka (Calgary)

65kg
Gold: Micheal Asselstine (Alberta) vs. C.J. Hudson (Brock)
Bronze: James Mancini (Concordia) vs. Matt Jagas (Western)
5th: Chris Garneau (McMaster) vs. Malcolm Meekins(Saskatchewan)
7th: Tyler Buchan (Calgary) vs. Dave Gilliss (UNB)

68kg
Gold: Josh Proctor (Western) vs. Javon Balfour (Brock)
Bronze: Brian Hutton (Calgary) vs. Scott Schiller (Concordia)
5th: Morgan St. Laurent (UNB) vs. Drew Belanger (Alberta)
7th: Matt Fedler (Regina) vs. Mehrdad Pourkamali (York)

72kg
Gold: Ryan Myrfield (Saskatchewan) vs. Ilya Abelev (Western)
Bronze: Shawn Daye Finley (UNB) vs. Kyle Horvath (Calgary)
5th: Gabriel Turetsky (Brock) vs. Scott Christian (Lakehead)
7th: Adel Taj (Alberta) vs. Gurveer Talhan (Concordia)

76kg
Gold: Jake Miller (Winnipeg) vs. Matrixx Ferreira (Brock)
Bronze: Grayson St. Laurent (UNB) vs. Eric Steffler (McMaster)
5th: Jacob Luczak (Regina) vs. Coleman Brinker (Alberta)
7th: Sam Hanna (Western) vs. Chris Kinsella (Concordia)

82kg
Gold: Briston Brenton (Winnipeg) vs. Jamie Yurick (Alberta)
Bronze: Kevin MacLellan (McMaster) vs. Mathieu Deschatelets(Guelph)
5th: John Lendvoy (Regina) vs. Eric Jacobson (Western)
7th: Matt Patey (Memorial)

90kg
Gold: Landon Squires (Saskatchewan) vs. Jordan Steen(Concordia)
Bronze: Kevin Ens (Western) vs. Chadd Lee (Lakehead)
5th: Daniel Oloumi (Alberta) vs. Kevin Barret (McMaster)
7th: Alex Thoms (UNB) vs. Nick Proctor (Calgary)

130kg
Gold: Jamie Hoffman (Alberta) vs. John Fitzgerald (Guelph)
Bronze: Kyle Nguyen (Winnipeg) vs. Samson Swan (Saskatchewan)
5th: Tom Macrae (UNB) vs. Cory Palmer (Western)
7th: Andrew Balach (McMaster) vs. Robert Hermanto (Memorial)

CHAMPIONSHIPSCHEDULE (all sessions webcast live onwww.CIS-SIC.tv)

Friday, March 1
10:00 Preliminaries Round 1 (www.CIS-SIC.tv)
13:00 Preliminaries Round 2 (www.CIS-SIC.tv)
15:30 Preliminaries Round 3 (www.CIS-SIC.tv)

Saturday, March 2
10:00 Classification matches 5th-8th place (www.CIS-SIC.tv)
12:30 Bronze-medal matches (www.CIS-SIC.tv)
14:30 Championship finals (www.CIS-SIC.tv)
18:00 Awards Banquet (Sheraton Hotel – Bristol Ballroom)

-CIS-

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!