Spartans Honoured At Annual Ceremony

127
trinity western_spartans1

Scott Stewart – TWU

April 4, 2013, Langley, BC (ISN) – On Wednesday night, at the Langley Events Centre, Trinity Western University athletes were recognized and honoured in front of approximately 300 people including fellow athletes, coaches, staff, faculty, sponsors, family, and friends in the annual athletics awards banquet and awards ceremony.

Spartan men’s volleyball fifth-year setter/libero Jarrod Offereins (Calgary) was the lone recipient of the Spartan Complete Champion Award™, the night’s most prestigious honour.

The Spartans Female Athlete of the Year award went to women’s soccer fifth-year goalie Kristen Funk (Calgary) while the Spartans Male Athlete of the Year award went to men’s track and field second-year hurdler/sprinter Calum Innes (Bearsden Glasgow, Scotland).

The Bahta Melles Award for servant leadership went to third-year track and field/cross country runner Alison Jackson (Vermilion, Alta.) on the women’s side and fifth-year men’s basketball guard Tristan Smith (Los Angeles) on the men’s side.

The Spartans Female Scholar Athlete of the Year award went to women’s soccer fifth-year defender Nikki Byrne (Langley, B.C.) and the Male Scholar Athlete of the Year award went to fifth-year men’s soccer midfielder Jason Wiens (Coaldale, Alta.).

The Rookie of the Year Awards went to women’s soccer forward Krista Gommeringer (Calgary) and men’s cross country and track and field runner Joel De Schiffart (Nanaimo, B.C.).

The School of Business Spartan Athlete Awards went to women’s volleyball graduating fourth-year outside Amber Brown (Three Hills, Alta.) and men’s soccer graduating fifth-year defender Brayden Volkenant (Surrey, B.C.).

The Human Kinetics Spartan Athlete Awards went to track and field second-year Hazel Ross (Bishopton, Scotland) and men’s hockey fourth-year forward Josh Stephenson (Aldergrove, B.C.).

The Student Therapy awards went to Amanda Chesley (Abbotsford, B.C.) who worked with women’s basketball, and Aaron Hansen (Langley, B.C.), who worked with men’s soccer.

The Big Kahuna/Adidas Canada Scholarship Award winners were women’s volleyball third-year outside Royal Richardson (Rocky Mountain House, Alta.) and men’s soccer first-year midfielder Taylor Johnson (Strathmore, Alta.).

The 2011-12 CIS academic All-Canadians recognized were: Rachel Antoniuk (Langley, B.C.) – women’s soccer, Nikki Byrne (Langley, B.C.) – women’s soccer, Kristen Funk (Calgary) – women’s soccer, Sarah Hannigan (Anmore, B.C.) – women’s soccer, Kristen Santema (Coquitlam, B.C.) – women’s soccer, Sarah Cleveland (Elizabeth, CO) – women’s basketball, Tiffany Olsen (Fanny Bay, B.C.) – women’s basketball, Andre Costa (Ipatinga, Brazil) – men’s soccer, Brayden Gant (Maple Ridge, B.C.) – men’s soccer, Cody Strelau (Langley, B.C.) – men’s soccer, Brayden Volkenant (Surrey, B.C.) – men’s soccer, Rhys Volkenant (Surrey, B.C.) – men’s soccer, Jason Wiens (Coaldale, Alta.) – men’s soccer, Chelsea Fitchette (Walnut Grove, B.C.) – women’s volleyball, Chelsea Hudson (Winnipeg) – women’s volleyball, Jodi Neufeld (Surrey, B.C.) – women’s volleyball, Marc Howatson (Victoria) – men’s volleyball, Rudy Verhoeff (Calgary) – men’s volleyball, Chelsey Olsen (Fanny Bay, B.C.) – women’s basketball, Kurtis Osborne (Tsawwassen, B.C.) – men’s basketball, Rebecca Franklin (Orange County, Calf.) – women’s swimming, Sally Wallick – women’s swimming, Nicole Bell (La Salle, Man.) – track & field, Marie Belsterling (Beaverton, Ore.) – track & field, Fiona Benson (Dawson Creek, B.C.) – track & field, Alison Jackson (Vermilion, Alta.) – track & field, Dylan Kelso (Nanaimo, B.C.) – track & field, Emma Nuttall (Edinburgh, Scotland)– track & field, April Van Woerden – track & field.

Former men’s volleyball setter Ben Ball (Abbotsford, B.C.) was recognized for his 2011-12 season with the Sport BC University Athlete of the Year award.

Canada West and CIS award winners were also recognized:

CIS Championship Tournament MVP: Jennifer Castillo (Surrey, B.C.) – women’s soccer.

CIS Championship Tournament All-Stars: Kristen Funk – women’s soccer, Jennifer Castillo – women’s soccer, Natalie Boyd (Surrey, B.C.) – women’s soccer, Vanessa Kovacs (North Delta, B.C.) – women’s soccer, Alicia Tesan (Vancouver) – women’s soccer, Amy Ott (East Selkirk, Man.) – women’s volleyball, Kelci French (Okotoks, Alta.) – women’s volleyball.

CIS All-Canadians: First team: Fiona Benson – cross country, Kristen Funk – women’s soccer, Colleen Webber (Calgary) – women’s soccer, Krista Gommeringer (Calgary) – women’s soccer, Nick Del Bianco (Langley, B.C.) – men’s volleyball; Second team: Blair Johnston (White Rock, B.C.) – cross country, Natalie Boyd – women’s soccer, Brayden Gant – men’s soccer, Kelci French – women’s volleyball, Alicia Perrin (Creston, B.C.) – women’s volleyball.

CIS Awards: Women’s soccer – gold medal, women’s volleyball – bronze medal, Calum Innes – silver medal 60m hurdles, Rebecca Marchant (Melbourne, Australia) – silver medal pole vault, Emma Nuttall – silver medal high jump.

Graduating senior athletes recognized were women’s soccer forward Rachel Antoniuk, women’s volleyball middle Nicole Bazin (Winnipeg), women’s volleyball outside hitter Amber Brown, women’s soccer defender Nikki Byrne, women’s basketball guard Stephanie Carkner (Port Coquitlam, B.C.), men’s hockey forward Matt Chaput (Seaforth, Ont.), women’s basketball guard Sarah Cleveland, men’s soccer forward Andre Costa, women’ soccer defender Jilian Dietrich (Calgary), women’s soccer goalkeeper Kristen Funk, track and field sprinter Lisa Geck (Calgary), men’s volleyball middle Dan Jansen VanDoorn (Langley, B.C.), women’s basketball guard Emily Knauff (Maple Ridge, B.C.), men’s volleyball outside hitter Steven Marshall (Abbotsford, B.C.), women’s soccer midfielder Tessa Meyer (Surrey, B.C.), men’s volleyball libero/setter Jarrod Offereins, women’s volleyball middle Amy Ott (Leschied), men’s soccer forward Spencer Schmidt (Abbotsford, B.C.), men’s basketball guard Tristan Smith, men’s soccer defender Brayden Volkenant, women’s soccer midfielder Chantelle Whitehead (Surrey, B.C.) , men’s volleyball libero John Wiebe (Abbotsford, B.C.), men’s soccer midfielder Jason Wiens, women’s soccer forward Nikki Wright (Cloverdale, B.C.).

Staff appreciation: The Spartans also honoured head swimming coach Brian Metcalfe, men’s head hockey coach Dwayne Lowdermilk, athletics video coordinator Neil Turner and athletic event staff Jonathan Somers-Harris, Adrianna Oudman, Josh Gonzalez and Micah Clark.

The Spartan of the Year Award is selected by the Spartan Athletics Awards Committee from the coaches’ nominations and awarded to a varsity athlete who is outstanding in the following areas: athletic achievement, quality of character, role model/TWU representative, academics.

The Scholar-Athlete Award is selected by the Spartan Athletic Awards Committee and awarded to the male and female graduating varsity athletes who best exemplify scholastic and athletic achievement.

The Bahta Melles Servant-Leader of the Year Award is selected by the Spartan Athletic Awards Committee from the coaches’ nominations and awarded to the varsity athlete who best exemplifies the Spartan Athletics Mission Statement and the attributes of Spartans Hall of Fame member Bahta Melles.

The Male and Female Rookie of the Year Awards are selected from team rookies of the year and voted on by the Spartan Athletics Awards Committee.

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!