The NLL Draft Selections For 2013

177
150px-National Lacrosse_League_(logo)

Jim Sheehan – Sports Information Director

September 17, 2013, Hofstra University, Hempstead, NY (ISN) – 2013 NLL Entry Draft Selections.

FIRST ROUND

1. Minnesota (from Buffalo) – Logan Schuss, Ohio State University

2. Minnesota – Jason Noble, Cornell University

3. Colorado – Dillon Ward, Bellarmine University

4. Minnesota* (from Edmonton via Philadelphia) – Cameron Flint, University of Denver

5. Edmonton (from Minnesota) – Robert Church, Drexel University

6. Calgary – Tor Reinholdt, Limestone College

7. Minnesota (from Toronto) – Scott Jones, UMBC

8. Vancouver – Cody Bremner, Cornell University

9. Toronto (from Rochester via Colorado) – Ethan O’Connor, Hobart College

SECOND ROUND

10. Calgary** (from Buffalo) – Karsen Leung, Bellarmine University

11. Edmonton (from Minnesota) – Riley Loewen, Limestone College

12. Philadelphia (from Colorado) – A.J. Masson, University of Vermont

13. Edmonton (from Philadelphia via Minnesota) – Adrian Sorichetti, Hofstra University

14. Buffalo (from Edmonton) – Nick Diachenko, University of Delaware

15. Buffalo** (from Calgary) – Mitch Wilde, Robert Morris University

16. Toronto – Mike Woods, University of Albany

17. Vancouver – Nick Weiss, Peterborough, ON

18. Philadelphia (from Colorado via Buffalo via Rochester) – James Delaney, Seton Hill

THIRD ROUND

19. Philadelphia (from Buffalo) – Tucker Durkin, Johns Hopkins University

20. Vancouver*** (from Buffalo via Minnesota via Philadelphia) – Tyler Digby, Robert Morris University

21. Minnesota (from Colorado) – Reid Acton, Loyola University

22. Vancouver (from Philadelphia) – Kevin Neufeld, Robert Morris University

23. Minnesota (from Edmonton) – Zach Palmer, Johns Hopkins University

24. Calgary – Garrett MacIntosh, Drexel University

25. Toronto – Keegan Bal, New Westminster, BC

26. Vancouver – Brett Dobray, Langley, BC

27. Rochester – Mark White, University of Southern Maine

28. Toronto (from Boston) – Eric Law, University of Denver

FOURTH ROUND

29. Minnesota (from Buffalo) – Jordan Houtby, University of Detroit Mercy

30. Edmonton^ (from Minnesota) – Reid Mydske, New Westminster, BC

31. Colorado – Cody McMahon, Orangeville, ON

32. Colorado (from Philadelphia) – Cameron Mann, Jacksonville University

33. Philadelphia (from Edmonton) – Don Alton, Six Nations, ON

34. Calgary – Peter Dubenski, Coquitlam, BC

35. Toronto – Emerson Clark, Whitby, ON

36. Vancouver – Blair Goss, Orangeville, ON

37. Rochester – Taylor Northway, Delta, BC

FIFTH ROUND

38. Buffalo – Eric Penney, St. Catharines, ON

39. Minnesota – Dominique Alexander, Ohio State University

40. Colorado – Dom Sabastiani, University of Delaware

41. Vancouver (from Philadelphia) – Josh Hawkins, Loyola University

42. Minnesota^ (from Edmonton) – JJ Laforet, Stony Brook University

43. Calgary – Jake Hayes, Robert Morris University

44. Toronto – Alex Lubczuk, Kitchener, ON

45. Vancouver – Brendan Rouse, New Westminster, BC

46. Rochester – Zac Reid, Mercyhurst University

SIXTH ROUND

47. Buffalo – Kevin Pym, Okotoks, AB

48. Calgary (from Minnesota) – Brendan Ranford, New Westminster, BC

49. Colorado – Jake Weidner, Brampton, ON

50. Philadelphia – Rob Pannell, Cornell University

51. Edmonton – Ben Snider, Delta, BC

52. Minnesota**** (from Edmonton via Calgary) – Nicholas Jonas, University of Minnesota

53. Buffalo^^ (from Toronto) – Dylan Goddard, Clarington, ON

54. Vancouver – Chris Wardle, Victoria, BC

55. Rochester – Brandon Styres, Six Nations, ON

SHARE
Scott Harrigan
Your #1 source for community and amateur sports related news on Vancouver Island, British Columbia and beyond! Send stories to scottharriganisn@gmail.com

LEAVE A REPLY