SUBWAY BCLA Under 16, 14 & 12 Field Lacrosse Provincial Champions crowned

144
BC-Lacrosse-Association---R

by Jeff Gombar

February 24, 2014 (ISN) – The SUBWAY ® British Columbia Lacrosse Association (BCLA) Under 16, 14 and 12 Tier 1 & Tier 2 Field Lacrosse Provincial Championships were held February 21-23, 2014 at the Burnaby Lake Sports Complex West in Burnaby.

Forty-eight teams from Vancouver Island, Lower Mainland and the Interior competed for Under 16, 14 and 12 Men’s Field Lacrosse supremacy. After two days of competitions, the event was shortened due to inclement weather conditions.

FINAL MEDAL RESULTS

Under 16 Tier 1

  • Adanacs, GOLD
  • Victoria Titans, SILVER
  • Port Coquitlam Saints, BRONZE

Under 16 Tier 2

  • Adanacs 2, GOLD
  • Adanacs 3, SILVER
  • Oceanside, BRONZE

Under 14 Tier 1

  • Adanacs, GOLD
  • Ridge Meadows Burrards, SILVER
  • New Westminster Salmonbellies, BRONZE

Under 14 Tier 2

  • Adanacs 3, GOLD
  • Delta Footmen, SILVER
  • Vancouver Barbarians, BRONZE

Under 12 Tier 1

  • Pacific Rim, GOLD
  • Adanacs, SILVER
  • Ridge Meadows Burrards, BRONZE

Under 12 Tier 2

  • Adanacs 2, GOLD
  • Kelowna, SILVER
  • Richmond Roadrunners, BRONZE

The Warrior Sports Canada Most Valuable Player award selections were as follows.

  • Under 16 Tier 1: Drew Leonard (Adanacs)
  • Under 16 Tier 2: Nicholas Dawson (Adanacs 2)
  • Under 14 Tier 1: Thomas Semple (Adanacs)
  • Under 14 Tier 2: Jake Cantlon (Delta)
  • Under 12 Tier 1: Angus Connorton (Pacific Rim)
  • Under 12 Tier 2: Josh Coupal (Adanacs 2)

The Warrior Fair Play coach selections were as follows.

  • Under 16 Tier 1 Fair Play Coach: Mike Kuppan (Port Coquitlam)
  • Under 16 Tier 2 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)
  • Under 14 Tier 1 Fair Play Coach: Marcello Gonzales (Ridge Meadows)
  • Under 14 Tier 2 Fair Play Coach: Mike Bolzan (Port Coquitlam)
  • Under 12 Tier 1 Fair Play Coach: Lance Andre (Ridge Meadows)
  • Under 12 Tier 2 Fair Play Coach: Russ Heard (Burnaby)

The overall Warrior Fair Play Officials were Tyson Abbot (U12), Cam McCulloch (U14) and Mark Tymchuk (U16).

The SUBWAY® Team Sportsmanship awards went to the North Island U12 team, Vancouver U14 team and Oceanside U16 team. The BCLA Volunteer Award recipient was Tricia Rachfall.

Warrior Sports Canada Fair Play Awards

U16 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                   Team

Gordy Bowden      Adanacs

Ryan Walters        Delta

Bryden Heisler      Langley

Dale Andre           Ridge Meadows

Emmett Donahoe  New West

Garth Marriott      Pacific Rim

Dylan Foulds          Port Coquitlam

Tyler Glanfield     Victoria

U16 Tier 1 Fair Play Coach: Mike Kuppan (Port Coquitlam)

U16 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                        Team

Cameron Shaw            Adanacs 2

Mitch Beauregard         Adanacs 3

Dorian Weiss                Langley

Devin Cameron            Mission

Lucas Marriott-Spencer  North Island

Steele Pelletier             North Okanagan

Eric Thompson             Oceanside

Jared Lynd                   Vancouver

U16 Tier 2 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)

U14 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                        Team

Daniel Chand             Adanacs

Trevayne Hunter         Langley

Will Malcom                New West

Colin Jeffrey              Mid-Island

Kurtis Allard              Nanaimo

Dylan McCormick       Ridge Meadows

Brad Brodie               Surrey

Ethan Howes              Victoria

U14 Tier 1 Fair Play Coach: Marcello Gonzales (Ridge Meadows)

U14 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                       Team

Luke Benedet           Adanacs 2

Austin Polnau           Adanacs 3

Ian MacLaren            Delta

Adam Mitchell           Kelowna

David Lavigne           North Island

Taylor Kelloway        Oceanside

Brett Gignac             Port Coquitlam

Ethan Alexander       Vancouver

U14 Tier 2 Fair Play Coach: Mike Bolzan (Port Coquitlam)

U12 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                      Team

Cam Slaymaker       Adanacs

Ben Knauer              Delta

Jarrod Heckley          Langley

Noah Armitage          New West

Jonathon Boyd          Pacific Rim

Nicholas Baust          Ridge Meadows

Colin Dolynski          Surrey    

Cynan Quayle           Victoria

U12 Tier 1 Fair Play Coach: Lance Andre (Ridge Meadows)

U12 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                      Team

Luke Turenne          Adanacs 2

Connor Nichols        Adanacs 3

Shea Janke             Burnaby

Blake Spragge        Kelowna

Parker Davie          Nanaimo

Ethan Blacklock      North Island

Tanner Wong         Port Coquitlam

Eric Hawthorne       Richmond

U12 Tier 2 Fair Play Coach: Russ Heard (Burnaby)

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!