Athletics Canada names 35 athletes to NACAC under-23 Championships

68
athletics canada

July 3,2014(ISN) – OTTAWA – Athletics Canada named 35 athletes today who will compete in Kamloops,
British-Columbia at the 2014 NACAC under-23 Championships August 8 to 10. The team
includes nine athletes who hail from British-Columbia and will have the opportunity
to compete in an international event in their home province.

Carla Nicholls, head coach for the Canadian NACAC under-23 team, “We have selected
our best eligible athletes to compete against one of the strongest regions within
the IAAF. The objective is that athletes compete at their very best while challenging
for a place on the podium. The experience is intended to cultivate sustainable high
performance success and prepare athletes for future international events, including
World Championships and Olympic Games.” Nicholls adds, “I can’t think of a better
backdrop then Kamloops, B.C., to showcase our home team.”

Headlining the team is Benjamin Thorne of Kitimat, B.C., earlier this season he
was part of the Race Walk World Cup team that placed fourth. Last summer he represented
Canada at the World Championships placing 20th in the 20-kilometres race walk. Ashlea
Maddex of St. Pascal-Boylan, Ont., won bronze at the 2012 NACAC under-23 Championships;
she will be on the hunt for a podium finish on home soil.

The team includes two athletes who won national titles at the Canadian Track and
Field Championships last weekend in Moncton, N.B. Raymond Dykstra of Grimsby, Ont.,
who won gold in the men’s javelin and Alyxandria Treasure of Prince George, B.C.,
who won the national title in the women’s high jump.

At the last edition of this Championship, in 2012, Canada won 18 medals: 4 gold,
6 silver and 8 bronze.

2014 NACAC U23 Team

Name

Event

Hometown

Personal Coach

Benjamin Ayesu-Attah

400m

Coquitlam, BC

Wayne Phipps/Tara Self

Maria Bernard

3000m Steeplechase

Calgary, AB

Terry Crook/Marek Jedrezek

Devin Biocchi

4x400m Relay

Ottawa, ON

Glenroy Gilbert

Robin Bone

Pole Vault

London, ON

Dave Collins/Vickie Croley

Drelan Bramwell

200m

Sarnia, ON

Anthony McCleary/Desai Williams

Brittany Crew

Shot Put

Toronto, ON

Richard Parkinson

Joy Spear Chief-Morris

4x100m Relay

Lethbridge, AB

Derrick Johnston

Connor Darlington

1500m

Whitby, ON

Paula Schnurr

Tamaren Defreitas

4x100m Relay

Barrie, ON

Cliff Defreitas

Christopher Dulhanty

3000m Steeplechase

Mississauga, ON

Dave Scott-Thomas

Raymond Dykstra

Javelin

Grimsby, ON

Andrew Nixon

Rachel Francois

4x400m Relay

St. Albert, AB

Brent Fougner

Kayla Gallagher

Hammer

Truro, NS

Larry Steinke

Nathan George

400m

Coquitlam, BC

Tara Self/Laurier Primeau

Shaina Harrison

100m

Aurora, ON

Mike Dwyer

Rebecca Haworth

High Jump

Halifax, NS

Simon Watts

Evan Karakolis

Javelin

Toronto, ON

Jason Spalding

Adam Keenan

Hammer

Victoria, BC

Dr. Anatoliy Bondarchuk

James Linde

4x100m Relay

Coquitlam, BC

Tara Self

Gregory MacNeill

110m Hurdles

London, ON

Bob Westman

Ashlea Maddex

100m Hurdles

St. Pascal-Baylon, ON

Andy McInnis

Sullivan Parker

Shot Put

Vancouver, BC

Mohamad Saatara

Alex Porlier-Langlois

Shot Put/Discus

St-Cesaire, QC

Yves Roy

Thomas Riva

800m

Qualicum Beach, BC

Brent Fougner

Whitney Rowe

200m

Burnaby, BC

Katrice Thomas/Derrick Johnston

Tyler Smith

800m

Wetaskiwin, AB

Brent Fougner

Julie-Anne Staehli

3000m Steeplechase

Lucknow, ON

Steve Boyd

Carise Thompson

1500m

Hamilton, ON

Dave Scott-Thomas

Benjamin Thorne

20km Race Walk

Kitimat, BC

Gerald Dragomir

Alyxandria Treasure

High Jump

Prince George, BC

Thomas Masich/Cliff Rovelto

Jillian Weir

Hammer

Kingston, ON

Robert Weir

Jenna Westaway

800/1500m

Calgary, AB

John Cannon

Benjamin Williams

100/200m

Edmonton, AB

Dwight Francis

Jordan Young

Shot Put/Hammer

Windsor, ON

Craig Carter

Michelle Young

100m Hurdles

Saskatoon, SK

Ivan Tam