94703a

July 4,2014(ISN) – LANGLEY, British Columbia – Trinity Western’s Nathan George (Coquitlam, B.C.) and
James Linde (Coquitlam) will represent Canada this summer as they were recently
named to the Canadian national team that will compete at the 2014 NACAC under-23
Championships August 8-10 in Kamloops, B.C.

 

George, who will compete in the 400m, and Linde, who will run on the 4x100m relay
team, were amongst 35 athletes that Athletics Canada named to its under-23 group.

“We have selected our best eligible athletes to compete against one of the strongest
regions within the IAAF,” said Carla Nicholls, head coach for the Canadian NACAC
under-23 team. “The objective is that athletes compete at their very best while
challenging for a place on the podium. The experience is intended to cultivate
sustainable high performance success and prepare athletes for future international
events, including World Championships and Olympic Games.”

Most recently, at the 2014 Canadian Championships in Moncton, NB, George finished
fourth in the 400m with a time of 46.69, while Linde was ninth in the 200m with a
time of 21.33.

At the last edition of this Championship, in 2012, Canada won 18 medals: four gold,
six silver and eight bronze.

2014 NACAC U23 Team

Name Event Hometown
Personal Coach

Benjamin Ayesu-Attah 400m Coquitlam, BC Wayne
Phipps/Tara Self

Maria Bernard 3000m Steeplechase Calgary, AB Terry
Crook/Marek Jedrezek

Devin Biocchi 4x400m Relay Ottawa, ON Glenroy
Gilbert

Robin Bone Pole Vault London, ON Dave
Collins/Vickie Croley

Drelan Bramwell 200m Sarnia, ON Anthony
McCleary/Desai Williams

Brittany Crew Shot Put Toronto, ON
Richard Parkinson

Joy Spear Chief-Morris 4x100m Relay Lethbridge, AB Derrick Johnston

Connor Darlington 1500m Whitby, ON Paula Schnurr

Tamaren Defreitas 4x100m Relay Barrie, ON Cliff Defreitas

Christopher Dulhanty 3000m Steeplechase Mississauga, ONDave Scott-Thomas

Raymond Dykstra Javelin Grimsby, ON Andrew Nixon

Rachel Francois 4x400m Relay St. Albert, AB Brent Fougner

Kayla Gallagher Hammer Truro, NS Larry
Steinke

Nathan George 400m Coquitlam, BC Tara
Self/Laurier Primeau

Shaina Harrison 100m Aurora, ON Mike
Dwyer

Rebecca Haworth High Jump Halifax, NS Simon Watts

Evan Karakolis Javelin Toronto, ON Jason
Spalding

Adam Keenan Hammer Victoria, BC Dr.
Anatoliy Bondarchuk

James Linde 4x100m Relay Coquitlam, BC Tara Self

Gregory MacNeill 110m Hurdles London, ON Bob Westman

Ashlea Maddex 100m Hurdles St. Pascal-Baylon, ONAndy McInnis

Sullivan Parker Shot Put Vancouver, BC Mohamad
Saatara

Alex Porlier-Langlois Shot Put/Discus St-Cesaire, QC
Yves Roy

Thomas Riva 800m Qualicum Beach, BC
Brent Fougner

Whitney Rowe 200m Burnaby, BC Katrice
Thomas/Derrick Johnston

Tyler Smith 800m Wetaskiwin, AB Brent
Fougner

Julie-Anne Staehli 3000m Steeplechase Lucknow, ON Steve Boyd

Carise Thompson 1500m Hamilton, ON Dave
Scott-Thomas

Benjamin Thorne 20km Race Walk Kitimat, BC Gerald Dragomir

Alyxandria Treasure High Jump Prince George, BCThomas
Masich/Cliff Rovelto

Jillian Weir Hammer Kingston, ON Robert
Weir

Jenna Westaway 800/1500m Calgary, AB John Cannon

Benjamin Williams 100/200m Edmonton, AB Dwight Francis

Jordan Young Shot Put/Hammer Windsor, ON Craig Carter

Michelle Young 100m Hurdles Saskatoon, SK Ivan Tam

 

LEAVE A REPLY