BC Lacrosse Association Logo

Jeff Gombar

(ISN) – The SUBWAY British Columbia Lacrosse Association (BCLA) Under 16, 14 and 12 Tier 1 & Tier 2 Field Lacrosse Provincial Championships were held February 20-22, 2015 at the Burnaby Lake Sports Complex West in Burnaby.

Forty-eight teams from Vancouver Island, Lower Mainland and the Interior competed for Under 16, 14 and 12 Men’s Field Lacrosse supremacy.

FINAL MEDAL RESULTS

Under 16 Tier 1

Adanacs GOLD

Langley Thunder SILVER

New Westminster Salmonbellies BRONZE

 

Under 16 Tier 2

Richmond Roadrunners GOLD

Mission Sasquatch SILVER

Ridge Meadows Burrards #2 BRONZE

 

Under 14 Tier 1

Adanacs GOLD

Ridge Meadows Burrards SILVER

Mission Sasquatch BRONZE

 

Under 14 Tier 2

Penticton Heat GOLD

Richmond Roadrunners SILVER

Mid Island Lightning BRONZE

 

Under 12 Tier 1

Adanacs GOLD

New Westminster Salmonbellies SILVER

Ridge Meadows Burrards BRONZE

 

Under 12 Tier 2

Mid Island Lightning GOLD

Ridge Meadows Burrards #3 SILVER

Ridge Meadows Burrards #2 BRONZE

 

 

 

 

The Warrior Sports Canada Most Valuable Player award selections were as follows.

Under 16 Tier 1: Parker Johnson (New Westminster)

Under 16 Tier 2: Nathan McKeigan (Mission)

Under 14 Tier 1: Colton Caron (Mission)

Under 14 Tier 2: Beau Chetner (Penticton)

Under 12 Tier 1: Carter Clark (Adanacs)

Under 12 Tier 2: Patrick Wong (Mid Island)

The Warrior Fair Play coach selections were as follows.

Under 16 Tier 1 Fair Play Coach: Sean Walmsley (Victoria)

Under 16 Tier 2 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)

Under 14 Tier 1 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)

Under 14 Tier 2 Fair Play Coach: Paul Kozevnikov (Langley)

Under 12 Tier 1 Fair Play Coach: Jordan Lucovic (Richmond)

Under 12 Tier 2 Fair Play Coach: Marc Downey (Ridge Meadows)

The overall Warrior Fair Play Officials were Andy Watson and Frank Darby.

The SUBWAY® Team Sportsmanship awards went to the Kamloops U12 team, Mission U14 team and Ridge Meadows #2 U16 team. The BCLA Volunteer Award recipients were Mary Clare and Jodi Johnson.

 

 

Warrior Sports Canada Fair Play Awards

U16 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                              Team

Jeremy Basic                   Adanacs

Bentley Barrados              Delta

Colin Gormley                 Langley

Axel Bernoe                  New Westminster

Andre Snow                  Pacific Rim

Eric Iverson                   Port Coquitlam

Daytin Vidovich               Ridge Meadows

Jackson Cousineau            Victoria

U16 Tier 1 Fair Play Coach: Sean Walmsley (Victoria)

U16 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                            Team

Eric Vowles                     Adanacs 3

Jake MacLeod                  Kelowna

Jacob Taylor                   Mid Island

Adam Vetterl                  Mission

Jimmy Orr                     Nanaimo

Sam Betnar                   North Shore

Kieran McKay                Richmond

Ryan Arce                     Ridge Meadows

U16 Tier 2 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)

U14 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                            Team

Luke Benedet                 Adanacs #1

Arjan Singh                    Delta

Bryce MacKenzie             Mission

Johnny Edin                   New Westminster

Shaun Davison               Pacific Rim

Trent Kellner                  Port Coquitlam

Austen Cooke                 Ridge Meadows

Bryan Toth                     Victoria

U14 Tier 1 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mission)

 

U14 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                        Team

Silvano Campesato     Adanacs #2

Justin Tambour           Adanacs #3

Nick Doucet                Delta #2

Ethan Ohlmann           Langley

Derian Thompson       Mid Island

Ty Ricard                  Penticton

Jordan Fenske White    Richmond

Cynan Quayle            Victoria #2

U14 Tier 2 Fair Play Coach: Paul Kozevnikov (Langley)

U12 Tier 1 Warrior Fair Play Awards

Name                Team

Leon Wawryk    Adanacs

Wyatt Jansen    Kamloops

Kieran Isbister   New Westminster

David Little        Port Coquitlam

Jordan Lucovic   Richmond

Cameron Ickert   Ridge Meadows

Chantya Ipsen     Surrey

Matthew Atkinson  Victoria

U12 Tier 1 Fair Play Coach: Jordan Lucovic (Richmond)

U12 Tier 2 Warrior Fair Play Awards

Name                     Team

Connor McConville   Adanacs #2

Cole Ursulan           Mid Island

Austin Berry          Mission

Luke Ory                Nanaimo

Owen Johnson        Ridge Meadows #2

Kenneth Derby        Ridge Meadows #3

Gavin Hydes           Surrey

Jaiden Terry           Vancouver

U12 Tier 2 Fair Play Coach: Marc Downey (Ridge Meadows)

LEAVE A REPLY