Photo by Kevin Bogetti-Smith

During the final day of week one action, Team BC earned 25 medals including 13 gold, eight silver, and four bronze.

To start the day, Team BC triathletes earned gold in the mixed relay event capping off a six medal performance for the Games.  Desirae Ridenour (Cowichan Bay) was the golden girl of triathlon with three gold medal performances.

The rowers added another seven medals to finish with 14 total. Team BC earned a medal in every event in rowing.

After delays in the schedule due to a thunderstorm that moved through the area, the afternoon saw a medal haul as the track and field team lit up University Stadium with 11 medals including eight golds. Jerome Blake (Kelowna) won gold in the 200m to go with his silver in the 100m from yesterday.   He then added another gold with the men’s 4x400m relay.  The women’s 4x400m team also won gold.

On the beach volleyball courts it was a bronze for Quincy Birker (Langley) and Darby Dunn (Kelowna) which set the stage for a gold medal performance for the men’s team of Isaac Bevis and Jeff Webb of Nanaimo.

The men’s baseball team finished fifth with a win over Team Quebec.  The game was called with only three outs left due to the weather.  Men’s basketball fell to Team Quebec and finished the tournament in fourth.

MEDAL RESULTS (Friday, August 4)
GOLD: Athletics 200m Male – Jerome Blake (Kelowna)
GOLD: Athletics 200m Special Olympics Male – Malcolm Borsoi (Surrey)
GOLD: Athletics 5000m Male – Jesse Hooton (Surrey)
GOLD: Athletics 110m Hurdles Male – Jackson Cheung (Vancouver)
GOLD: Athletics 4x400m Relay Female
GOLD: Athletics 4x400m Relay Male
GOLD: Athletics Pole Vault Male – David Boyd (Sidney)
GOLD: Athletics Hammer Female – Kaila Butler (Port Coquitlam)
GOLD: Rowing Lightweight Double Sculls Female – Riley Knight (Nanaimo) & Julia Lindsay (North Vancouver)
GOLD: Rowing Four Female
GOLD: Rowing Four Male
GOLD: Triathlon Mixed Relay
GOLD: Volleyball – Beach Isaac Bevis (Nanaimo) & Jeff Webb (Nanaimo)
SILVER: Athletics 200m Female – Jasneet Nijjar (Surrey)
SILVER: Athletics 200m Wheelchair Para Female – Yeshi Renaerts (Chilliwack)
SILVER: Athletics Shot Put Para Male – Eddy Solla (Chilliwack)
SILVER: Athletics Hammer Female – Chanell Botsis (Coquitlam)
SILVER: Rowing Eight with Coxswain Male
SILVER: Rowing Double Sculls Female – Julia Lindsay (North Vancouver) & McKenna Simpson (Mission)
SILVER: Rowing Double Sculls Male – Ty Adams (Victoria) & Elliot rogers (Victoria)
SILVER: Sailing Single-handed – Laser Male John Owen (Victoria)
BRONZE: Athletics Shot Put Para Male – Dakoda Darling (Coquitlam)
BRONZE: Rowing Single Scull Female – Ivy Elling Quaintance (Victoria)
BRONZE: Volleyball-Beach – Quincy Birker (Kelowna) & Darby Dunn (Langley)
BRONZE: Sailing Double Handed-29er Female – Emily Bugeja (North Vancouver) & Hannah Smith (Victoria)

After the final day of competition for week one sports at the 2017 Canada Summer Games, Team BC has 61 medals and sits in second place in the medal standings behind Team Ontario.