BC Rugby Announces Age Grade Teams for 2017 Canadian Rugby Championships

Over 140 players from across the province will compete in U16 and U18 tournaments.

122
BC U16 Boys reflect on their performance after a warm up match. Next week they will face off against opponents from across the country. (Courtesy of BC Rugby)

BC Rugby is proud to announce the teams travelling to this year’s Canadian Rugby Championships, taking place at Calgary’s Rugby Park between 13-20th August.  A total of six teams will compete in both the boy’s and girl’s age grade tournaments against opponents from the other provinces.

A number of BC teams will be facing off against older competition, with the U17 Boys and Girls competing in the U18 tournament while the U15 Boys will take part in the U16 tournament.
This decision is born from BC Rugby’s desire to seek out challenging and valuable competitions to ensure optimum athlete development.  These young teams are expected to meet this challenge with maturity and determination.

Build up to the championships has taken place over the last three months, with the selection process including The Provincial Regional Championships (PRCs), training camps and matches against touring teams.  In total, 145 players from across the province will travel to Calgary for an action packed week.  In a tournament consisting of 65 matches, BC players will rack up almost 600hrs of competitive rugby.  Opponents will include Quebec, Nova Scotia, Ontario, Newfoundland & Labrador, Alberta, Saskatchewan and Manitoba.

Dean Murten, Senior Manager for Rugby Growth & Development, commented ahead of the event saying, “This is a fantastic opportunity for our age grade talent to step up and be counted.  We are making a concerted effort to improve development within the BC Rugby Rep Team program and hope that the players will really gain something from the tournament.”

Rosters and schedules have been detailed below for each team.  Live streaming of matches on fields 1 and 2 will be available via Rugby Canada

U17 Boys

 

Tom Abercrombie Victoria, BC
Ryan Agyagos North Vancouver, BC
JT Boehme Victoria, BC
Tyler Buchanan Surrey, BC
Nick Carson Victoria, BC
Ben Challis Chilliwack, BC
Owen Cumming Toronto, ON
Jarvis Dashkewytch Delta, BC
Max Freund Victoria, BC
Logan Henry Kamloops, BC
Conor Hills Victoria, BC
Daniel Jacobs Vancouver, BC
Adam Jay Victoria, BC
Izzak Kelly White Rock, BC
Lockie Kratz Victoria, BC
Brock  McCartney Abbotsford, BC
Zephyr Melnyk Gabriola Island, BC
Cooper Powell North Vancouver, BC
Johnny Sutherland Surrey, BC
Reece Tudor-Jones Duncan, BC
Lucas Tuffin Victoria, BC
Joshua Tweed Surrey, BC
Braeden Verleur Abbotsford, BC
Luke Wooldridge North Vancouver, BC

 

Head Coach Conan Cooper
Assistant Coach Aaron O’Flaherty
Manager James Welsh
Physio Eric Marriott

Schedule

BC U17 Boys vs. Nova Scotia 12pm MDT/11am PDT August 15
BC U17 Boys vs. Quebec 12pm MDT/11am PDT August 16
*Semi Finals & Consolation 12pm, 2pm, 4pm MDT/11am, 1pm, 3pm PDT August 18
*Consolation 2pm MDT/1pm PDT August 19
*Finals Day 2pm MDT/1pm PDT August 20

* – Streamed live online

U17 Girls

 

Kashish Arya Abbotsford, BC
Tayler Bailey Abbotsford, BC
Hazel Bice North Vancouver, BC
Madison Blusson Williams Lake, BC
Hailey Chambers Mission, BC
Payton Cochrane Victoria, BC
Taylynn Cruz Smid Duncan, BC
Chloe Cullen North Vancouver, BC
Hunter Czeppel Abbotsford, BC
Emma Feldinger Williams Lake, BC
Karen Garcia Surrey, BC
Brittany Gardiner Victoria, BC
Cheye Gustafson Abbotsford, BC
Callie Harder Lilooet, BC
Kally King Kamloops, BC
Alexis Mellish Vancouver, BC
Jordyn Myers Langley, BC
Makenzie Myles North Vancouver, BC
Toni Powsey Cumberland, BC
Tyra Schaad Merville, BC
Nicola Smith Surrey, BC
Rachel Smith Surrey, BC
Mele Vikilani Burnaby, BC
Kelsey White Victoria, BC
Rori Wood Sooke, BC

 

Head Coach Darcy  Patterson
Assistant Coach Mimi Appelby
Manager Mackenzie Carson
Physio Melissa Wirshing

Schedule

*BC U17 Girls vs. Ontario 12pm MDT/11am PDT August 15
*BC U17 Girls vs. Quebec 12pm MDT/11am PDT August 16
Semi Finals & Consolation 12pm, 2pm, 4pm MDT/11am, 1pm, 3pm PDT August 18
*Finals Day 12pm MDT/11am PDT August 20

* – Streamed live online

U16 Boys A

 

Joel Abdel-Barr West Vancouver, BC
Jacob Bossi Metchosin, BC
Jacob Bourne Vancouver, BC
Ciaran Breen Mill Bay, BC
Max Brittingham Vancouver, BC
George Brown Abbotsford, BC
Raymond Chou Surrey, BC
Landon Clironomos Burnaby, BC
Liam Cooper Vancouver, BC
Nathan Goliath Cobble Hill, BC
Ben Holtz Vancouver, BC
Austin  James North Vancouver, BC
Nick  Joe Duncan, BC
Brenner Kelava West Vancouver, BC
Thomas Kirkwood Vancouver, BC
Matthew McDougall Mill Bay, BC
Lucas  Neilsen Langford, BC
Connor  Palmer Vancouver, BC
George Piper Abbotsford, BC
Alexander Soltan Vancouver, BC
Ethan Turner Maple Ridge, BC
Carter Wanless North Vancouver, BC
Jace Webster Abbotsford, BC
Ben Welsh West Vancouver, BC

 

Head Coach Shane Muldrew
Assistant Coach Aaron Cook
Manager Jim Capron
Physio Louisa Scarlett

Schedule

*BC U16 Boys A vs. Alberta 10am MDT/9am PDT August 15
*BC U16 Boys A vs. Ontario 4pm MDT/3pm PDT August 15
*BC U16 Boys A vs. BC U16 Boys B 12pm MDT/11am PDT August 16
*Quarter Finals & Consolation 12pm, 2pm, 4pm MDT/11am, 1pm, 3pm PDT August 18
*Semi Finals & Consolation 12pm MDT/11am PDT August 19
*Finals Day 10am MDT/9am PDT August 20

* – Streamed live online

U16 Boys B

 

Anson Adshade Vancouver, BC
Ethan Bernardin Langley, BC
Rowan Bridger Abbotsford, BC
Parker Burt Vancouver, BC
Blake Cleasby Victoria, BC
Joel  Cook Mill Bay, BC
William Credicott Victoria, BC
Beckett Elliott Vancouver, BC
Raphiel Gould Langley, BC
Tyler Grant Surrey, BC
Ryder Heaney-Corns Victoria, BC
Ethan Jaques Vancouver, BC
Logan  Kits Cowichan Bay, BC
Owen  Kokan Vancouver, BC
Charlie McMillan Vancouver, BC
Grant Newell-Madu Vancouver, BC
Andrew O’Brien Surrey, BC
Connor Paivarinta Abbotsford, BC
Enrique Patuel Surrey, BC
Basil Schincariol Vancouver, BC
Orion  Schmok Tsawwassen, BC
Grant Spence Victoria, BC
Matt  Turi Abbotsford, BC
Coleman  Walters Vancouver, BC

 

Head Coach Everett Konsmo
Assistant Coach Darren McCrory
Manager Juan Patuel
Physio Vanisu Punwani

Schedule

*BC U16 Boys B vs. Ontario 10am MDT/9am PDT August 15
*BC U16 Boys B vs. Alberta 4pm MDT/3pm PDT August 15
*BC U16 Boys B vs. BC U16 Boys A 12pm MDT/11am PDT August 16
*Quarter Finals & Consolation 12pm, 2pm, 4pm MDT/11am, 1pm, 3pm PDT August 18
*Semi Finals & Consolation 12pm MDT/11am PDT August 19
*Finals Day 10am MDT/9am PDT August 20

* – Streamed live online

U16 Girls

 

Savannah Bauder North Vancouver, BC
Willow Beya New Westmister, BC
Summer Blackmore Cranbrook, BC
Mikayla Brennen-McCann Duncan, BC
Saffron Brooks Victoria, BC
Jordan Brown Kelowna, BC
Maliyah Colombes Victoria, BC
Kate Feroduk Richmond, BC
Amelia Gordon Victoria, BC
Chloe Hill-Huse Victoria, BC
AJ Jeffrey Mission, BC

Your sports. Your teams. The ISN Daily Digest.

Sign up to the ISN Daily Digest and sit back while we pick the previous day’s best headlines and speed them straight to your inbox every morning.
Email address
First Name*
We abide by all applicable emailing laws including 100% CAN-SPAM/CASL/US CAN-SPAM Act compliance. No spam!