The SUBWAY® British Columbia Lacrosse Association (BCLA) Under 18, 15 and 13 Tier 1 & Tier 2 Field Lacrosse Provincial Championships were held February 9-12, 2018at the Burnaby Lake West Sports Complex in Burnaby..
Forty-two teams from Vancouver Island, Metro Vancouver and the Interior competed for Under 18, 15 and 13 Men’s Field Lacrosse supremacy.

Subway® BCLA Under 18, 15 & 13 Men’s Field Lacrosse Provincial Champions Crowned

FINAL MEDAL RESULTS
Under 18 Tier 1

Adanacs 1 GOLD
Delta SILVER
New Westminster BRONZE

Under 18 Tier 2

Mission GOLD
Burnaby SILVER
Victoria BRONZE

Under 15 Tier 1

Ridge Meadows 1 GOLD
Adanacs 1 SILVER
Port Coquitlam BRONZE

Under 15 Tier 2

Surrey GOLD
North Shore SILVER
Adanacs 2 BRONZE

Under 13 Tier 1

Langley 1 GOLD
Nanaimo SILVER
Adanacs 1 BRONZE

Under 13 Tier 2

New Westminster GOLD
Vancouver SILVER
Kamloops BRONZE

The Warrior Sports Most Valuable Player award selections were as follows.
Under 18 Tier 1: Erik Forsselius (Adanacs 1)
Under 18 Tier 2: Nathan Faccin (Ridge Meadows)
Under 15 Tier 1: Sawyer Morais (Ridge Meadows 1)
Under 15 Tier 2: Joshua Yachney (Kelowna)
Under 13 Tier 1: Ty Banks (Adanacs 1)
Under 13 Tier 2: Kyle Jamieson (New Westminster)
The Warrior Fair Play coach selections were as follows.
Under 18 Tier 1 Fair Play Coach: Paul Foster (Langley)
Under 18 Tier 2 Fair Play Coach: Harpreet Grewal (Mision)
Under 15 Tier 1 Fair Play Coach: Mike Newton (Port Coquitlam)
Under 15 Tier 2 Fair Play Coach: Jamie MacGregor (Kelowna)
Under 13 Tier 1 Fair Play Coach: Adam Smith (Surrey)
Under 13 Tier 2 Fair Play Coach: Sean McInnes (Vancouver)
The overall Warrior Fair Play Officials was Andrew Gallant.
The Subway® Team Sportsmanship awards went to the Kamloops U13 Tier 2 team, Adanacs U15 Tier 1 team and Victoria U18 Tier 2 team. The BCLA Volunteer Award recipient was Trevor Webber.

Subway® BCLA Under 12 & Under 15 Women’s Field Lacrosse Provincial Championship Results

The Subway® British Columbia Lacrosse Association Under 12 & Under 15 Women’s Field Lacrosse Provincial Championships were held February 9-12, 2018 at Willoughby Park in Langley. Twenty-one teams from Metro Vancouver and the Island competed in the tournament.

FINAL MEDAL RESULTS
Under 15 Tier 1 Women’s Field Lacrosse
Surrey 2 GOLD
New Westminster SILVER
Ridge Meadows BRONZE

Under 15 Tier 2 Women’s Field Lacrosse
Mission GOLD
Langley SILVER
Pacific Rim (Victoria) BRONZE

Under 12 Tier 1Women’s Field Lacrosse
Port Coquitlam GOLD
Ridge Meadows SILVER
New Westminster #1 BRONZE

Under 12 Tier 2 Women’s Field Lacrosse
Surrey 1 GOLD
Langley SILVER
Adanacs BRONZE

The Warrior Sports Most Valuable Player awards were:

U15 Lily Ferguson (U15 Ridge Meadows)
U12 Zoe Bishop (U12 New Westminster 1)

The Warrior Sports Fair Play coach selections were:

U12 Tier 1 Fair Play Coach: Tyler MacLeod (New Westminster 1)
U12 Tier 2 Fair Play Coach: Naomi Walser (Mid Island)
U15 Tier 1 Fair Play Coach: Catie Greenlay (Burnaby)
U15 Tier 2 Fair Play Coach: Linda Jenner (Pacific Rim)

The Warrior Fair Play Officials were Addison Bradley (U12 tournament) and Morgan Lowe (U15 tournament). The Subway® Team Sportsmanship awards went to the Mid-Island U12 team and Adanacs 1 U15 team.

 

Warrior Sports Fair Play Awards U15 Warrior Fair Play Awards
Name Team
Jacyln Ward Adanacs 1
Taryn Charney Adanacs 2
Hope Curman Burnaby
Cayley Geddes Langley
Jenay Rennie New Westminster
Paige Tracey Mission
Jannah Llego Port Coquitlam
Aubrey Alexander Pacific Rim (Victoria)
Taylor Cannell Ridge Meadows
Layla Gould Surrey 1
Claire Snyder Surrey 2
U12 Warrior Fair Play Awards
Name Team
Jade McKinnon Adanacs
Francesca Cerantola Burnaby
Charlie Dayman Langley
Bria Grounds Mid Island
Ashlyn Dhandwar New Westminster 1
CJ Cook New Westminster 2
Alyssa Clark Port Coquitlam
Sidney Cannell Ridge Meadows
Alexandra Vacek Surrey 1
Isabell Guidel Surrey 2