Canada advances to semi-finals and finals in Rotterdam-World Rowing Cup 3

296

Adverse weather conditions affected the start of World Rowing Cup 3 with morning racing postponed and a revised schedule of time trials held in the afternoon. The fairness committee decided on a time trials format which saw all crews racing their heats one after another in a single lane against the clock. Based on today’s time trial results, crews either advanced to the next round of racing or into the repechage.

Ellen Gleadow (Vancouver, BC) kicked off action for the Canadian team with a race win, recording the fastest split times at each 500m marker, finishing with a time of 8:19.38 and locking up her spot in the A/B semi-final tomorrow.

The Women’s Lightweight Double team, Jill Moffatt (Bethany, ON) Jennifer Casson (Kingston, ON) also advance to the A/B semi-finals with a 2nd place finish in their heat today with a time of 7:42.85.

Canada’s Women’s Eight crew booked their ticket straight to the A Final on Sunday, finishing 2nd behind New Zealand with a time of 6:37.00.

Canada’s two Women’s Four entries, CAN1 and CAN2, faced off against eachother in the opening round, finishing 3rd and 5th respectively in their heat today to progress to the repechage tomorrow.

Andrea Proske (Langley, BC) and Gabrielle Smith (Unionville, ON) raced to a third place finish in the Women’s Double heat and also head to repechage tomorrow.

Action continues tomorrow in Rotterdam with semi-final and repechage action for 5 Canadian boats. Women’s Lightweight Single A finals will also be held tomorrow following A/B semi-finals.

Team Canada Results and Progressions

Lightweight Women’s Single – Ellen Gleadow
1st in Heat > A/B Semi-final

Lightweight Women’s Double – Jennifer Casson & Jill Moffatt
2nd in Heat > A/B Semi-final

Women’s Coxed Eight (Roster below)
2nd in Heat > A Final (Sunday)

Women’s Double Sculls – Andrea Proske & Gabrielle Smith
3rd in Heat > Repechage

Women’s Four – CAN1
3rd in Heat > Repechage
Women’s Four – CAN2
5th in Heat > Repechage

Full Results

Canadian Crews – World Cup 3

Women’s Eight
Madison Mailey Burnaby Lake Rowing Club
Susanne Grainger London Rowing Club
Jennifer Martins Western University Rowing Club
Christine Roper Ottawa Rowing Club
Avalon Wasteneys University of Victoria Rowing Club
Kasia Gruchalla-Wesierski Calgary Rowing Club
Stephanie Grauer Burnaby Lake Rowing Club
Rebecca Zimmerman University of Victoria Rowing Club
Kristen Kit (coxswain) University of British Columbia Rowing Club/St. Catharines Rowing Club
Lightweight Women’s Double
Jill Moffatt Western University Rowing Club
Jennifer Casson Kingston Rowing Club
Lightweight Women’s Single
Ellen Gleadow Burnaby Lake Rowing Club
Women’s Four
CAN1
Hillary Janssens University of British Columbia Rowing Club
Sydney Payne Brentwood College Rowing Club
Nicole Hare Calgary Rowing Club
Lisa Roman Middlesex-Western Rowing Club
CAN2
Kristin Bauder Middlesex-Western Rowing Club
Karen Lefsrud Calgary Rowing Club
Colleen Nesbitt Calgary Rowing Club
Morgan Rosts Ridley Graduate Boat Club
Women’s Double
Andrea Proske Victoria City Rowing Club
Gabrielle Smith Knowlton Rowing Club