Pan American Games, World Juniors come to a close

0
308

The 2019 Pan American Games and the 2019 World Rowing Junior Championships came to a close over the weekend, with Canadian crews racing in A and B finals at both events.

Pan American Games racing wrapped up at Albufera Medio Mundo in Huacho, Peru with Trish Mara (Victoria, BC) finishing fourth in the Lightweight Women’s Single A final after a battle for podium spots with Mexico, Argentina and Cuba.

Matthew Finley (St. Catharines, ON) ended the regatta strong, crossing the finish line first in the Men’s Single B final (seventh overall) with a time of 7:06.84.

“The intensity the Pan American countries have around these Games was evident out on the water, so it was great to see some of the Canadian performances through the regatta,” said Adam Parfitt, RCA National Team Operations Director. “The repeat win in the Lightweight Women’s Double for Kate Haber and Jessica Sevick’s performance in the Women’s Single were exceptional. I think across all the crews, they each had battles they won and experiences they haven’t had before, including several with the maple leaf on their oar for the first time.”

Canada finished the 2019 Pan American Games regatta with a Women’s Pair silver, a Lightweight Women’s Double gold and a Women’s Single gold.

Three Canadian crews raced on the last day of World Junior Championship competition at Tokyo’s Sea Forest Waterway, with the Women’s Quad finishing fourth overall behind New Zealand, Germany and Romania with a time of 7:00.470.

Abigail Dent (Kenora, ON) came in sixth in the Women’s Single A final, while the Men’s Quad completed the World Juniors with a fourth place B final finish (tenth overall).

Pan American Team Canada Results and Progressions

Lightweight Women’s Single – Trish Mara
3rd in Heat > 1st in Repechage > 4th in A Final

Women’s Pair – Jessie Loutit & Larissa Werbicki
2nd in Prelim > 2nd in A Final

Lightweight Women’s Double – Kate Haber & Jaclyn Stelmaszyk
1st in Heat > 1st in A Final

Women’s Single – Jessica Sevick
1st in Heat > 1st in A Final

Women’s Double – Layla Balooch & Shannon Kennedy
3rd in Prelim > 6th in A Final

Lightweight Men’s Double – Spencer Kielar & Josh King
4th in Heat > 1st in Repechage > 6th in A Final

Men’s Double – Luc Brodeur & Graham Peeters
5th in Heat > 1st in Repechage > 6th in A Final

Men’s Single – Matthew Finley
2nd in Heat > 5th in A/B Semi > 1st in B Final

World Juniors Team Canada Results and Progressions

Women’s Single – Abigail Dent
3rd in Heat > 1st in Repechage > 3rd in A/B Semi > 6th in A Final

Women’s Double – Lily Jedlic & Hailey Mercuri
5th in Heat > 4th in Repechage > 1st in C/D Semi > 4th in C Final

Women’s Quad (roster below)
2nd in Heat > 3rd in A/B Semi > 4th A Final

Men’s Quad (roster below)
4th in Heat > 1st in Repechage > 5th in A/B Semi > 4th in B Final

Men’s Coxed Four (roster below)
3rd in Heat > 3rd in Repechage > 1st in B Final

World Junior Championships
August 7-11, 2019
Tokyo, Japan
Schedule and results available at www.worldrowing.com

Join the conversation @rowingcanada: #Lima2019 #PanAm #WRJChamps #Tokyo2019 #rowingcanada #RCANextGen

Make a contribution to the 2019 #RCANextGen fundraising campaign: fundrazr.com/RCANEXTGEN2019

Pan American Games Team

Lightweight Women’s Single
Trish Mara Victoria City Rowing Club
Women’s Pair
Jessie Loutit Calgary Rowing Club
Larissa Werbicki Saskatoon Rowing Club
Lightweight Women’s Double
Kate Haber Victoria City Rowing Club
Jaclyn Stelmaszyk Durham Rowing Club/Victoria City Rowing Club
Women’s Single
Jessica Sevick University of British Columbia Rowing Club/Calgary Rowing Club
Women’s Double
Layla Balooch Burnaby Lake Rowing Club/University of Victoria Rowing Club
Shannon Kennedy Middlesex-Western Rowing Club/Victoria City Rowing Club
Lightweight Men’s Double
Spencer Kielar Guelph Rowing Club/Peterborough Rowing Club
Joshua King Ottawa Rowing Club
Men’s Double
Luc Brodeur University of Victoria Rowing Club
Graham Peeters Peterborough Rowing Club/Victoria City Rowing Club
Men’s Single
Matthew Finley St. Catharines Rowing Club/Brock Rowing Club

Pan Am Coaches
Carol Love (Peterborough Rowing Club)
Dane Lawson (University of Western Ontario Rowing Club)

Junior World Championships Team

Women’s Single
Abigail Dent Kenora Rowing Club
Women’s Double
Lily Jedlic Regina Rowing Club
Hailey Mercuri St. Catharines Rowing Club
Women’s Quad
Lucy Black Ridley College
Claire Ellison Halifax Rowing Club
Aida Lissel-DeCorby Saskatoon Rowing Club
Maya Meschkuleit Don Rowing Club
Men’s Quad
Stephen Harris Guelph Rowing Club
Adam Krol Don Rowing Club
Newton Seawright Don Rowing Club
William Simpson Argonaut Rowing Club
Men’s Coxed Four
Julian Black St. George’s Rowing Club
Dane Halkiw Upper Canada College Rowing Club
Basil Jancso-Szabo Argonaut Rowing Club
Samuel Weinstein Zimbel Argonaut Rowing Club
Eden Cooper-Squires (coxswain) Argonaut Rowing Club

Junior Worlds Coaches
Scott Swinkels (University of Victoria)
Pat Cody (Row Nova Scotia)

Canadian umpire(s) in attendance:
Pan Am Games
Timothy Henderson
Junior Worlds
Charles Hauss