Teck Finals Day set at 2019 Toyota National Championships

113
Toyota National Championships

With one champion already decided, the Teck Finals Day picture is now set at the 2019 Toyota National Championships in Edmonton, Alberta; Charlottetown, Prince Edward Island; and St. John’s, Newfoundland & Labrador.

Quebec’s Royal Sélect Beauport defeated Alberta’s Edmonton Northwest United 1:0 in extra time of the Gold Medal Match of the 2019 Toyota National Championships in St. John’s, Newfoundland & Labrador to win their second Jubilee Trophy.

The remaining Challenge Trophy matchups for Teck Finals Day were set on day five. With Group A winners Surrey’s Central City Breakers and Group B winners Ottawa’s St. Anthony, the Gold Medal Match was already locked down. Nova Scotia will play Alberta in the Bronze Medal Match after United DFC secured a single point from their match against Quebec’s Kodiak Charlesbourg.

In Charlottetown, Prince Edward Island, Calgary Foothills clinched their place in the Boys’ U-17 Cup Gold Medal Match with a win over PEI FC and will play Woodbridge SC of Ontario on Teck Finals Day. Quebec’s St Laurent and BC’s Mountain United will play-off in the Bronze Medal Match. The Girls’ U-17 Cup finalists (Lakeshore, QC and Ottawa TFC Academy, ON) were already decided after Saturday’s action, but Mountain United of BC, and Nova Scotia’s Halifax County, confirmed their places in the Bronze Medal Match.
Alberta’s St. Alberta Impact will meet Calgary Foothills FC in the 2019 Toyota National Championships Boys’ U-15 Cup Gold Medal Match on Teck Finals Day in Edmonton, AB. Foothills will also be represented in the Girls’ U-15 Cup Gold Medal Matches against Quebec’s AS Brossard. Manitoba’s Winnipeg Bonivital SC faces Quebec’s St. Laurent in the Bronze Medal Match on the Boys’ side of the draw with BC’s Surrey United facing New Brunswick’s CS Dieppe in the Girls’ Bronze Medal match.

Jubilee Trophy

Gold: Edmonton Northwest United SC (AB) 0:1 a.e.t.(QC) Royal Sélect Beauport
Bronze: Feildians AA (St. John’s) (NL) 0:1 (BC) Coquitlam Metro-Ford SC
Fifth place: Scarborough GS United (ON) 0:0 (3:4 PKs) (NS) United DFC (Dartmouth)
Seventh place: Holy Cross FC (NL) 3:1 (MB) FC Northwest Winnipeg
Jubilee Trophy Final Standings

  1. Royal Sélect Beauport
  2. Edmonton Northwest United SC
  3. Coquitlam Metro-Ford SC
  4. Feildians AA
  5. United DFC
  6. Scarborough GS United
  7. Holy Cross FC
  8. FC Northwest Winnipeg

Challenge Trophy
Group A – Holy Cross FC (St. John’s) (NL) 3:1 (NB) Fredericton Picaroons Reds
Group A – Edmonton Scottish SC (AB) 2:1 (MB) FC Winnipeg Lions
Group B – Kodiak Charlesbourg (QC) 0:0 (NS) United DFC
Group B – Saskatoon Revolution (SK) 10:1 (NT) Yellowknife YK Galaxy FC

Boys’ U-17 Cup
Group A – Calgary Foothills FC (AB) 3:1 (PE) PEI FC
Group A – St John’s SC (NL) 3:2 (NS) Halifax City SC
Group B – Mountain United (BC) 7:0 (NB) Moncton Codiac SC.
Group B – Winnipeg Bonivital SC (MB) 5:0 (SK) FC Regina Bluestars

Girls’ U-17 Cup
Group A – FC Northwest Winnipeg (MB) 1:1 (BC) Surrey United
Group A – Calgary Foothills WFC (AB) 10:0 (SK) FC Regina Bluestars
Group B – St John’s SC (NL) 0:2 PEI FC (PE)
Group B – Halifax County SC (NS) 4:0 (NB) Moncton Codiac SC

Boys’ U-15 Cup

Semi-Final Round
Calgary Foothills FC (AB) 1:0 (MB) Winnipeg Bonivital SC
CS St-Laurent (QC) 1:1 (5:6 PKs) (AB) St. Albert Impact

5-8 Placement Round
Vancouver Island Wave (BC) 1:0 (NL) Feildians AA St. John’s
Milton Magic (ON) 5:0 (PE) PEI FC

Consolation Round
Halifax County United SC (NS) 1:2 (NB) Moncton Codiac SC
Saskatoon Lakewood Deportivo (SK) 5:0 (NT) Yellowknife Bay SC

Girls’ U-15 Cup

Semi-Final Round
CS Dieppe (NB) 0:0 (1:4 PKs) (QC) AS Brossard
Surrey United SC (BC)1:2 (AB) Calgary Foothills

5-8 Placement Round
Edmonton Mill Woods Selects FC (AB) 5:1 (NL) Conception Bay South
Oshawa Kicks (ON) 2:0 (MB) Winnipeg Bonivital SC

Consolation Round
PEI FC (PE) 4:1 (NT) Yellowknife Bay SC
FC Regina Bluestars (SK) 0:1 (NS) Suburban FC